Rum Agricola da Madeira Pot Still White 46,6% 0,7 l

Kód: WH-4044
777 Kč 1 110 Kč / 1 l
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Detailní informace

Dárek zdarma
Dárek zdarma
Při nákupu nad 3000 Kč
Do 2 dní po celé ČR
Doprava po celé ČR
pečlivě zabaleno

Detailní popis produktu

První zmínka o termínu engenho, což znamená mlýn pro zpracování cukrové třtiny, na Madeiře sahá až do roku 1452. O necelých padesát let později jich na ostrově přibylo dalších třináct a do konce 16. století už jich na ostrově bylo celkem třicet čtyři. Nicméně Aguardente de Cana, jak se zde rumu říká, se nezačal destilovat až do 17. století. Ačkoli první zmínky o melasovém rumu na Madeiře sahají až do počátku 16. století, produkce rumu z čerstvé šťávy z cukrové třtiny, který je pro tento ostrov dnes typický, začala až v roce 1649.

Místní rum zažil svůj zlatý věk v 19. století, kdy na Madeiře fungovalo 13 palíren. Dnes, když má rum z Madeiry chráněné geografické označení, na ostrově zůstávají pouze čtyři palírny: Engenhos Do Norte, Engenhos de Calheta, L’Engelho Novo a nejmenší rodinná destilerie vyrábějící rum O Reizinho. Nejvýznamnější je přirozeně největší, Engenhos Do Norte, která se nachází v severovýchodní části ostrova v městečku Porto da Cruz.

Tato palírna byla založena v roce 1927 a je prý dodnes nejstarší destilerií v Evropě, která funguje na páru. Cukrová třtina se na Madeiře sklízí od března do května, přičemž téměř polovina veškeré sklizené třtiny putuje právě do Engenhos Do Norte, což jasně ukazuje, že se zde rum vyrábí pouze z čerstvé šťávy cukrové třtiny. To vše zpracovávají čtyři destilační zařízení – tři kolony a jeden pot still. Od roku 2013 vlastní Engenhos da Norte rodinná společnost J. Faria & Filhos, která se zabývá výrobou alkoholu již od roku 1949. Mezi nejvýznamnější značky, které tuto destilerii opouští, se řadí rumy s názvem 970.

RUM Agricola da Madeira Pot Still (limited edition – white rum) je rum vytvořený destilací čerstvé šťávy z cukrové třtiny na kotlíkovém destilačním zařízení, což mu dodává výraznější charakter. Ve vůni dominují citrusy, máta a čerstvě posekaná cukrová třtina. Jemná chuť je naopak ovlivněna anýzem a dalším kořením, které se v dlouhém závěru dále otevírá. Speciální várka je limitována na 4280 lahví (lahvováno v roce 2020 s obsahem alkoholu 46,6 %).

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: