Recenze: ICONIC ART SPIRITS 2006 15YO, 58%

Rum, který jsem dostal jako podpultovku v Hulíně 2021 a jsem rád, že můžu o něm něco málo napsat.

Láhev je skoro pryč, všichni kdo ochutnali (a že jich bylo) byli spokojení. Tak je ten pravý čas napsat nějaký ten názor.

Kdo si rád čte: https://iconicartspirits.com/pl/spirits/iconic-rum

 

ICONIC ART SPIRITS 2006 15YO, 58%

O co tedy vlastně jde? IAS je vlastně takový privátní bottler firmy Dictador, vlastní jej i stejný majitel. To jim umožňuje plnit láhve v sudové síle (do teď to byla pouze Wixárika). Plní hodně whisky z celého světa a ty následně nechávají stařit třeba i po tokajském víně. Když se podíváte na jejich web, najdete i další rumové plnění. Sám jsem ochutnal jen tuto 15YO ale byl bych zvědavý i na ty mladší kousky. Uvidíme. Třeba se podaří.

Tento je limitka 120 lahví (ještě jsou nějaké k prodeji) z jednoho sudu, kdy 10 let byl stařen v sudu po bourbonu, poté 3 roky po sherry a 2 roky po portském. Všechny sudy po víně jsou z vinařství Niepoort.

Balení: černá krabice, pro mě ničím zajímavá. Prostě normálka.

Láhev: opět to co u krabice. Nenadchne, neurazí. Ale bude dobrá na slivovicu.

Cena: rovnou to tady propálím. Malé mínus u mě. Láhev stojí cca. 3800 Kč a za mě už je to moc. Kdyby to létalo za necelé 3000 Kč vůbec neřeším. Takto jsem musel sundat 4 body z hodnocení.

Vůně:

Sherry a portské hrají prim. Velmi mírně cítím vlašské ořechy (takový znak rumů od Dictador) a spíše více vystupuje káva s tmavou čokoládou. Po vínech je tu kotel červeného ovoce. Celkově je to hutná, těžká (na poměry ,,sladkých,, rumů) vůně a velmi mě vyhovuje. Vše zakončí sladký karamel.

Chuť:

A tady už vlašské ořechy jsou. Krásně se snoubí s mléčnou čokoládou, zajímavá je jemná pikantnost, neméně už trpkost červeného vína, kterou tu logicky hledám. Vše doprovází velmi mírná sladkost.

Dochuť: sladký kamarel a vlašské ořechy.

Hodnocení: 87/100

Jak jsem psal, Mínus 4 body za cenu. Ale jinak, krásný, hutný, sladký (ne doslazovaný) rum.

Malé prozrazení. Brzo čekejte nový IAS 16YO, 59% a zase bude k dostání na MyDrinks. Takže když se k němu dostanu, rád Vám zase napíšu.

Díky že to čtete a pěknou neděli. Jarda

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení