Recenze: Chairman‘s Reserve Vintage 2009, 46%

1650902084185

A zase ta Lucie. Asi víte, že moc Lucku nepiju, ale je potřeba se učit a zkoušet, takže další kousek, tentokrát 2009. O to ale lépe, můžu srovnat s 2005, která mě teda hodně chutná a mám napitou.

Tento kousek vyrábí Saint Lucia Distillers (SLD), jediná palírna na ostrově. V SLD se vyrábí celá řada různých rumů, jako je Bounty, Admiral Rodney, Chairman‘s Reserve a mnoho dalších kousků.

 

Používají melasu dováženou z Dominikánské republiky a malé množství šťávy z cukrové třtiny pocházející z cukrové třtiny pěstované v blízkosti destilérie. Fermentace trvá 36 hodin a probíhá v 8 otevřených fermentačních tancích za použití 2 různých druhů kvasinek.

Zajímavé je kolik mají různých druhů destilačních zařízení:

Vendome Still – 1364 litrový hybridní destilační přístroj s 9 deskami, který využívá dávkovou destilaci – instalován v roce 2003;

John Dore I Still – nádoba o objemu 450 litrů – instalována v roce 1998;

John Dore II Still – nádoba o objemu 6000 litrů – instalována v roce 2005;

Coffey Still – kolonový destilační přístroj se 45 deskami, používaný k destilaci mezi 93 % a 95 % ABV – instalován v roce 1985.

Zrání pouze tropické a většinou za použití bývalých sudů po Bourbonu, ale používají i sudy po portském.

2009 je rum výhradně z melasy, fermentovaný 36 hodin a poté destilovaný v kombinaci Coffey Still a kotlíkových destilačních přístrojů s poměrem 1:1 mezi John Dore II Still a Vendome.

Oba rumy zrály odděleně po dobu 11 let v ex-Bourbon sudech a dalších 6 týdnů ještě společně po jejich smíchání.

Vůně:

No po 2005 je to úplně jiný rum. Je takový živější, přímočařejší, štiplavější. Na první ovonění cítím banány v karamelu. Do toho med, rozinky, mírně chlebovinku a tóny kůže. Vůně je OK. Tady při srovnání s 2005 je to 50/50.

Chuť:

Hodně svěží rum. Čekal jsem něco hutnějšího, ale to nepřichází. Takže ovoce jako grep a banány, mírně karamel, pikantní patro (pepř a wasabi) a mírně dřevo. Mě tu chybí plnost oproti 2005.

Dochuť: sladký karamel a ovoce.

Hodnocení: 81/100

Já se prostě neubráním srovnání s 2005, která je pro mě lepší. Tohle je taková 18-ti letá divoká děvčica, co vám udělá krásnou noc a ráno vypadne, Já ale raději tu starší, co tu noc udělá taky super a ráno mě ještě udělá snídani a uklidí. Prostě 2005 je plnější kousek, který si více užiju. Vyberte si sami, co vám více jede. Zda ty poblázněné mladé pipiny, nebo kousky so umí vařit, žehlit a uklízet. Vyzkoušet je potřeba oboje.

Díky že to čtete. Jarda z JardovoRUMoveokenko

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení