Recenze: Saint-James Réserve Privée 15YO, 43 %

1650112515042

Saint James je jednou z nejstarších palíren, které jsou na Martiniku stále v provozu. 

Byla založena v roce 1765 a název Saint James je také zvoleno pro svůj anglosaský zvuk. Nicméně až v roce 1882 byla značka zaregistrována, stejně jako design hranaté láhve.

V roce 1902 se odehrála silná erupce sopky Mont Pelée, během které sestupující žhavá mračna usmrtila 28 000 obyvatel a zničila hlavní město Saint-Pierre, přezdívané „Perla Malých Antil“ ležící 6 kilometrů od sopečného kráteru. S tím samozřejmě byla zničena i většina třtiny. Naštěstí farma Saint James byla zničena jen částečně a podaří se ji obnovit.

V roce 1974 se statek Saint James rozhodl spojit svá výrobní místa v Sainte-Marie a vytvořit tak jeden z největších výrobních závodů.

Rumy Saint James jsou fermentovány z čerstvé šťávy z cukrové třtiny. Kvašení trvá 24 až 36 hodin, kdy výsledkem je třtinový rum s obsahem alkoholu 75 %, který se následně nechá půl roku odležet v nerezových tancích. Následně rhum zraje minimálně 15 let v dubových sudech. A jde to sakra poznat.

Vůně:

Dřevo, všude dřevo. S tím hodně ovoce, kdy u mě vystupují sušené švestky a samozřejmě hodně třísloviny. Pak tam mám něco jako parfém, vím přesně, že to cítím u bab v práci, ale nedokážu to identifikovat. K tomu květinové tóny a v závěru tóny hroznů.

Určitě potřebuje hodně vyvětrat, tak nespěchejte.

Chuť:

Opět hodně třísloviny, kopec dřeva, pak mírně tóny medu, karamelu a já cítím lískové oříšky. Tělo je středně dlouhé a v závěru sušené švetsky.

Dochuť: nakouřené dřevo a sladký med s ovocem.

Hodnocení: 82/100

Kdo má rád dřevnaté chutě, bude doma. Na mě je toho dřeva už moc. Ochutnám vždy rád, ale s lahví nevím, co bych dělal. Zaplať pánbůh za tyto vzorky. Je to takové poctivé agricole, středně těžké a docela pitelné. Milovníci dřeva, ochutnejte.

TIP: podívejte se na skvělé video z prohlídky destilérie. https://www.youtube.com/watch?v=JvtmTgYhfpM

Díky že to čtete. Jarda z JardovoRUMoveokenko

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení