Hruškovice Williams 2023 z francouzského dubového sudu 41,5% 0,5l
Kód: LIHOV8465

Detailní popis produktu
Hruškovice Williams 2023 z francouzského dubového sudu 41,5% 0,5l
Některé destiláty stojí na čistotě ovoce. Jiné na síle sudu. A pak jsou lahve, které zvládnou obojí zároveň.
Hruškovice Williams 2023 z francouzského dubového sudu začíná jako poctivá ovocná pálenka z pečlivě vybraných hrušek odrůdy Williams pocházejících z vlastních sadů v chilské oblasti Quillón. Právě tam probíhá kvašení i samotná destilace, aby si destilát zachoval maximum čerstvé ovocnosti a typického charakteru zralých hrušek.
Po převozu do Vizovic (on už i ten převoz po moři je zajímavým aspektem zrání) ale přichází moment, který posouvá celou pálenku do úplně jiné ligy.
Část produkce byla na devět měsíců uložena do francouzského dubového sudu. Ne proto, aby sud přebil ovoce, ale aby jej doplnil a dodal nový rozměr. A přesně to se povedlo.
Ve vůni zůstává krásně živá hrušková aromatika typická pro Williamsku – šťavnatá, ovocná a elegantní. Jenže v chuti se postupně začnou otevírat jemnější vrstvy: lehký bylinný dotek, náznak lékořice, decentní kořenitost a sametovější textura, kterou umí vytvořit jen dobře zvládnuté sudové zrání.
Výsledkem není „dřevěná hruškovice“. Naopak. Ovoce tu pořád hraje hlavní roli. Sud jen dodává hloubku, kulatost a lehce noblesnější charakter, který bude bavit hlavně milovníky whisky, koňaku nebo vyzrálejších ovocných destilátů.
Vyrobeno bylo pouze 320 lahví, takže nejde o produkt, který budete potkávat každý den. Spíš o láhev na chvíle, kdy chcete otevřít něco opravdu zajímavého. Nebo někomu darovat důkaz, že česká práce s ovocnými destiláty dnes snese velmi přísná měřítka.
Degustační zápisník
Hruškovice Williams zrála devět měsíců ve francouzském dubu, což se výrazně propsalo do jejího projevu. Vedle šťavnaté sladké hrušky přináší i jemnou dřevitou trpčinu a delší výdrž v chuti. Působí překvapivě komplexně a místy připomíná hruškový koňak.
Tip: Pokud jedete potichu, níže je přepis.
📝 Otevřít přepis degustace
Přepis z videa:
Ahoj, tady Kuba. Zdravím vás z Lihovárku. Dnes společně ochutnáme novinku ze sadařské edice od Jelínka. Dostal jsem vzorek Hruškovice Williams, která zrála v sudu z francouzského dubu. Ano, přesně tak, strávila tam devět měsíců a je lahvovaná na 41,5 % alkoholu.
Je to hruškovice, kde byly hrušky Williams vypěstovány v Chile a destilát tam byl také vypálen. Následně byl podle všeho převezen do Evropy, do Vizovic, kde dozrával v sudech. Jdeme se podívat, jak tahle cesta skončí ve skleničce.
Aroma je krásně williamskové. Je tam sladká vůně hrušky Williams, ale není tak výrazná, jak bývá u klasických williamsek zvykem. Může za to nižší lihovitost i vliv sudu. Destilát má navíc zajímavou viskozitu a lehce ulpívá na skle.
V chuti je první dojem opravdu velmi sladký. Připomíná neskutečně šťavnatou a zralou hrušku. Následuje jemná trpčina a taniny ze dřeva, které prodlužují celkový projev. Bez vlivu sudu by podle mě chuť odezněla mnohem rychleji, takhle v ústech zůstává podstatně déle.
Je to opravdu dobré. Má to dokonce trochu koňakový charakter. Člověk má chvílemi pocit, jako by pil nějaký koňak, jen v hruškové podobě. Je to velmi zajímavé spojení.
Líbí se mi, že Jelínek podobné projekty dělá. Jde o single cask, tedy jeden konkrétní sud, ze kterého vzniklo přibližně 320 půllitrových lahví. Není jich mnoho a výsledek se podle mě opravdu povedl.
Je to povedená hruškovice, která získala další rozměr díky francouzskému dubu. Dřevo jí nijak neškodí, naopak jí velmi sluší. Možná by podobných sudů mohlo být ještě víc.
Když se k vůni vracím znovu, nacházím v ní i lehké tóny karamelu a možná rozinek. Působí trochu jako cukrárna ve vůni, ale velmi příjemně. Pije se to opravdu dobře. Tak na zdraví.
Doplňkové parametry
| Kategorie: | Hruškovice |
|---|---|
| EAN: | 8595198872291 |
| REGION: | Zlínský kraj |
| Obsah alkoholu (%): | 41,5 |
| Obsah balení (l): | 0,5 |
| Odrůda hrušek: | Williams |
Hodnocení produktu
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

