Recenze: Neisson L'Esprit Bio, 66%

 1635583881853

Opět jsem se posunul směrem k agricole a konkrétně k rhumu Neisson. Vůbec se necítím být odborníkem na agricole. Agricole rhumy mě moc chutnají a rád objevuju jejich rozmanitost. Kamarád Renda mě je jednou dal ochutnat a už to jede. Proto vám chci přinést můj pohled na tuto značku a tento rhum.

Neisson L'Esprit Bio, 66%

Jsme na nejmenší palírně na Martiniku. Neisson ukládá zvláštní pozornost hodnotě terroir, jeho klimatu a sopečné půdě. 

Firma vznikla během meziválečných let v roce 1931, kdy bratři Neissonovi koupili dům La Thieulbert, kde hospodařili na 20 ha plantáží. Nachází se na severozápadě ostrova, nedaleko Saint-Pierre, na úpatí hory Pelée. Starší tedy pracuje v lihovaru a mladší studuje v Paříži. Zatímco starší vyrábí rumy na Martiniku, mladší po studiích založí importní a exportní společnost a poté začne prodávat rumy v Paříži. Je však zapálený do výroby a léta studia zúročí tím, že si pro palírnu objedná upravenou kolonu Savalle. Vše si vymyslel sám a zdokonalil k obrazu svému. Vše jen kvůli výsledné kvalitě rumu.

V čele rodinné palírny (jedné z posledních na Martiniku) je dnes stále rodina Neisson a destilérie nadále používá výhradně třtinu z vlastních 40 hektarů.

Vyrábí se z cukrové třtiny ( červená třtina B64, skořice B82.033 a zicak B59) sklizené z pozemků v okolí lihovaru.Destilace probíhá na koloně Savalle vyrobené výhradně z mědi.

Úroveň zrání je totožná s verzí 52,5 %. Tato verze není destilována jako staré verze na 70 %, ale na 66%. Tento zemědělský bílý rum má dvě označení kvality: Appellation d'Origine Contrôlée Martinique (AOC) na jedné straně a organickou certifikaci na straně druhé.

Balení: žádné není

Láhev:Bílá s matným povrchem. Na přední straně s gravírovanou etiketou. Vše je děláno s odkazem na BIO tzn. zelená a bílá dohromady. Působí to hodně pěkně.

Cena:

Cca.1750 kč. No, není to málo na bílý rum. To je fakt. Ale když si řeknu, že dostanete rum v BIO kvalitě a ještě v této chuti a vůni. Nemám s tím problém. Poměr cena/výkon je tedy OK.

Vůně:

Sílá, sladkost, tráva. To by asi stačilo k základnímu popisu.

Ohromně svěží s neuvěřitelnou sladkostí. Tohle můžete čuchat hodně dlouho. Pronikavé travnaté tóny se mísí se sladkostí pečiva namazaného máslem. Do toho seno a květinové tóny. Hodně příjemné. Nechejte ho nadechnout. Pak se ukáže.

Chuť:

Síla, plnost, mírná hořkost a zase síla. Velmi zajímavé že tady už ustupuje ta svěžest a přijde na řadu síla. Jako psát u bílého rumu že je těžký je asi hovadina, ale tento v porovnání s dalšími je hodně těžký bílý rum. Hrají tady prim tóny trávy. To po celou dobu. Ale po prvním výbuchu trávy v hubě se přesune na těžší notu. Cítím více zapařenou trávu, seno a mírnou hořkost. Hodně dlouhý konec.

Dochuť: Těžký pocit v puse s travnatým podtónem. Ta síla jde cítit.

Hodnocení: 90/100

Čekal jsem, že bude jemnější v chuti, podle toho jak se tváří vůně, ale opak je pravdou. Je to silný, těžší bílý rum a vůbec ho nedoporučím začátečníkům u agricole. Tohle vás jen odradí. Za to milovníci agricole si nejspíše pošmáknou. Není to taková ta svěží klasika a to je nejspíše dobře. Je odlišný od ostatních, složitější, ne tak přímočarý. Bavil jsem se.

Kde koupíte:

Všechny rumy Neisson najdete jako vždy u WH1: https://www.warehouse1.cz/hledej/neisson

Vzorky jsem hledal a DramRoom má jeden: https://www.dramroom.cz/rum/neisson-profil-107-bio/

TIP: nádherné video z destilérie:

Hodně dalších skvělých fotek k recenzi na mém blogu: https://jardovorumoveokenko.blogspot.com/

Sledovat mě můžete taky na IG a FB. Všude jako Jardovorumoveokenko.

Díky že to čtete a pěknou neděli. Jarda

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení