Caol Ila

Palírna Caol Ila z Islay

Destilerie Caol Ila se pyšní dlouhou historií na ostrově Islay, kde byla založena již v roce 1846. Její název, odvozený z keltského výrazu pro místní průliv, odkazuje na její umístění na pobřeží, kde tento průliv rozděluje ostrovy Islay a Jura. Po několika změnách vlastníků se destilerie stala součástí portfolia společnosti DCL, která je dnes známá pod jménem Diageo. V roce 1972 došlo k demolici původní budovy a následně byla postavena nová destilerie s rozšířením z dvou na šest destilačních kotlů. Produkci v nových prostorách zahájila v roce 1974.

Klíčové informace o Caol Ila

  • Správná výslovnost: cull eel•a
  • Lokalita: Islay
  • Založení: 1846
  • Vlastník: Diageo
  • Produkční kapacita: 6,5+ milionů litrů

Destilerie Caol Ila je největší na ostrově Islay s roční produkcí 6,5 milionu litrů čistého alkoholu. Navzdory své velikosti byla dlouho přehlížena ve prospěch jiných destilerií ve vlastnictví Diagea, včetně Lagavulinu, a její produkce byla primárně určena pro směsné whisky, jako je Johnnie Walker. S rostoucím zájmem o kouřové whisky z Islay však Diageo v roce 2002 začalo propagovat Caol Ila jako samostatnou značku single malt whisky, přestože stále 85% její produkce směřuje do směsných whisky.

V roce 2022 bylo v rámci destilerie otevřeno nové návštěvnické centrum jako součást strategie Diageo podporovat turismus na Islay, čímž se Caol Ila stala klíčovým prvkem v portfoliu Johnnie Walker.

Žádné produkty značky Caol Ila nebyly nalezeny...