Recenze: Cihuatán Folklore Single Barrel RumRock Oloroso Sherry Finish

Rumy Cihuatán se těší neskutečné oblibě nejen u nás. Jejich odkaz je založen na Mayské kultuře a poctivé práci. Dnes si představíme speciální edici vytvořenou pro českou rumovou skupinu Rumrock. Nejdříve ale pár slov ke značce samotné. 

Palírna se nachází v údolí Cihuatán, kde kdysi mayský kmen postavil stejnojmenné město. Nachází se v nadmořské výšce 305m nad mořem. Destilerie nese název LICORERA CIHUATÁN S.A. DE C.V. a je poměrně mladá, jelikož byla založena teprve roku 2004. Žádnou jinou palírnu v El Salvadoru nenajdete. 

V Cihuatánu vyrábí dva základní typy rumu - lehký "Nantli" (matka) a těžký "Tajtli" (otec). Destilace zde probíhá čistě Column Still metodou. Zrání probíhá zpravidla v nových dubových sudech nebo v sudech po bourbonu. Ale mají samozřejmě i několik dalších typů sudů ke staření. Andělská daň v této oblasti dosahuje hodnoty 7 - 8% ročně.

Nad procesem fermentace i destilace zde dohlíží žena na pozici Master Blendera - Gabriela Ayala. Je promovanou inženýrkou chemie a spolupracuje s víceprezidentem značky Cihuatán Juanem Alfredem Pacasem. Gabriela pracuje u značky Cihuatán již od roku 2014. Gabriela se snaží do rumů dávat svoje vlastní pocity, emoce a vše v souladu s mayskou kulturou.

 

Cihuatán Folklore Single Barrel RumRock Oloroso Sherry Finish

Rumy Cihuatán Folklore jsou speciální a limitovanou řadou vybraných single barelů značky Cihuatán. Název je složenina dvou slov – Folk (lidé) a lore (tradice). Gabriela Ayala v této etapě vybrala celkem 13 sudů, z nichž 3 putovaly speciálně do České republiky.

Cihuatán Folklore RumRock je speciální limitovaná edice vytvořená pro rumovou stránku RumRock, která vám již léta přináší spoustu článků a recenzí. Konkrétní sud a tedy i rum vybral rumový nadšenec, recenzent, degustátor, zakladatel stránky Rumrock a především náš dobrý kamarád Pavel Ungr. Rum prošel Column Still destilací a následně byl stařen dlouhých 17 let. Staření probíhalo nejdříve v dubových sudech po bourbonu a následně v sudech z amerického dubu po Oloroso sherry. Rum obsahuje 940,2mg/100ml kongenerů. A také jako jediný ze série 0 % cukru. Lahvuje se v síle 53,4 % alkoholu, číslo sudu 70.

IMG_1316fb

 

Vůně: Vůně je silná, vyzrálá, hutná, středně sladká. Cítím výrazný karamel a vyzrálé dřevo (lehká zatuchlost). Výrazný je také vanilka a višně (zrání v sudech po sherry). Když se rum nechá chvilku "vyvětrat", rozvine se květinové aroma a trávou, pomerančovou kůrou a decentním kokosem. 

Chuť: I zde působí dost odlišně v porovnání s dalšími rumy Cihuatán. Chuť je silná (53,4% alkoholu), středně sladká, lehce štípne na jazyku a po polknutí příjemně hřeje. Výrazný ze karamel, vanilka a velmi vyzrálé dřevo. Dominantní je také stopa po sherry. Po chvíli v ústech se projeví decentní pikantnost aroma tabáku a určitá kořenitost (kokos a skořice). Závěr je lehce nahořklý, středně dlouhý a příjemně intenzivní. 

Hodnocení: 91/100

Závěr: Láhev je rozhodně zajímavá nejen proto, že vznikla pro českou republiku. Rum je skutečně skvělý, velmi odlišný od dalších produktů této značky. Co se týče designu, značka Cihuatán v tomto ohledu nikdy nezklame. Kombinace Mayských znaků a legend skvěle ladí s jejich produkty. Já jsem moc spokojený, škoda že bylo tak málo láhví. Rozhodně ale alespoň ochutnejte.

IMG_1226fb

Vzorek k ochutnání v odkazu: Cihuatán Folkore Single Barrel RumRock Oloroso Sherry Finish 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení