Recenze: Transcontinental Rum Line Trinidad 2006, 56,5%

1625908120479

Tak vás všechny opět vítám u nového začátku. Po palírnách English Harbour, Clairin a Mhoba se teď podívám blíže na něco trochu jiného a to na nezávislého plniče Transcontinental rum line.

Vždycky mě velmi zajímal, něco málo jsem o něm četl, něco málo pil a proto jsem rád, že se na něj teď dostala řada. Kdo že to je ten TCRL (konečně vím, jak se to píše)?

1625908661488

Jde o mladou značku vytvořenou v roce 2016 firmou La Maison du Whisky. LMDW je Francouzský dovozce a distributor mnoha značek alkoholu, firma co funguje již od roku 1956 a zastupuje přes 300 značek. První obchod rodinného podniku, který založil Georges Bénitah, byl otevřen v Paříži v roce 1968. V 70. letech se Georges stal jedním z prvních lidí, kteří dováželi skotskou do Francie. Na rumové scéně se společnost stala důležitější až se spoluprací s Italskou firmou Velier.

26d653ad6c8ba29d29b86785bd258a3e

Řada TCRL je inspirována historickými cestami rumových sudů mezi Novým světem a starým kontinentem. Toto je také výjimečnost této řady kdy každý rum kombinuje dvě fáze zrání, které probíhají ve dvou rozdílných klimatických pásmech.

První zrání probíhá přímo po destilaci a přímo tam kde se rum vyrobil. Což má za následek urychlení procesů zrání a samozřejmě i vyšší andělskou daň.

Druhé zrání probíhá na kontinentu kde je již jiná teplota, vlhkost a podnebí což zase rumu dodá jiný profil. Kombinace těchto dvou ,,světů,, potom tvoří výsledný rum.

Tyto dlouhé plavby tak měli své námořní, ekonomické i technické důvody:

Námořní - přidání rumu k dlouho převážené čisté vodě vytvořilo bezpečný nápoj na dlouhou plavbu po moři. Já si to vysvětluju tak, že více pili rum než vodu.

Ekonomické - po převozu do Evropy byla vždy andělská daň menší než v tropech.

Technické - rozdílnost obsahu, který byl předtím uskladněn v sudech umožnil obohacování chuťové palety rumu o tóny získané z whisky, vína, koňaku a jiného alkoholu.

 

Transcontinental Rum Line Trinidad 2006 56,5%

K Trinidadu bych toho mohl napsat 3 články ale je to zbytečné. Pokud se chcete dozvědět více o samotném Trinidadu a taky o destilériích, poslechněte si podcast Lucky z RUMGIRL: 

 

Jde o melasový rum vyrobený v Trinidad Distillers (Angostura), který byl destilovaný na koloně v roce 2006 a lahvovaný v roce 2018 v síle 56,5%. 7 let zrál přímo na Trinidadu a 5 let v Evropě. Jde tedy o 12-ti letý rum, který zrál v sudech po bourbonu. Vyrobeno bylo 1344 lahví a to ze 4 sudů. Rum neobsahuje žádné dochucovadla, aromata ani cukr na doslazení.

Já ho měl poprvé přesně 1.dubna 2021 a musím přiznat že mě moc nechutnal. Vybavuju si že jsem hodnotil jako sladký, krátký a v chuti po větrových bombonech. Teď po 3 měsících jej mám znovu a chuť už mám úplně jinou. Je vidět jak s časem/vypitými vzorky se chuť mění a je zajímavé že stejný rum po této době hodnotím dnes úplně jinak. A tady doporučím, dělejte si záznamy. Já si vše fotím, protože jinak bych už toto nebyl schopný dohledat.

Balení:

Papírová, hodně pevná krabice vyvedená v červené barvě, které odkazuje na small batch sérii. Dozvíte se už z krabice komplet příběh značky, roky staření a výrobu. Všem dominuje loď Queen Mary 2 ale o té až příště.

Láhev:

Klasická kónická Velier láhev černé barvy. Zátka je dřevěná se zkratkou TCRL. Vizuál je stejný jako na krabici. Zepředu opět QM2 a zezadu vše potřebné co máme rádi o transparentnosti rumu uvnitř.

Označení small batch na láhvi u TCRL znamená, že jde o limitované edice, které jsou vyráběny v malých dávkách. Mezi tyto rumy patří dnešní a také Venezuela a Barbados. Nejvíc se krabice a láhve líbily manželce, která prohlásila jak je to pěkně barevné.

 

Cena: 2400 Kč, tady je podle mého poměr cena/výkon v pořádku. Ano koupil bych znovu za tuto cenu.

Vůně: Po nalití do sklenice velmi jemná, uhlazená. Po delší době se otevře a začíná být více intenzivní. Tóny vanilky, červeného ovoce, pomerančů se mísí se smetanovou čokoládou. Taky cítím určitý minerální podtón a koření. Kdybych byl hnidopich napíšu že by mohla být tak o 10% ještě intenzivnější ale i takto jsem spokojen. Určitě nečekejte útok jak od jiných rumů od Angostury ale spíše velmi příjemnou, mírně nasládlou vůni.

Chuť: Ta už je více intenzivní, opět mírně nasládlá. Hodně tóny vanilky, ovoce, květin a možná taky trochu kyselost. Tady jde vidět, jak se mě posunuli chutě a hodnocení z před 3 měsíců je prostě pryč. V tu dobu bych si tento rum nekoupil a ani neužil, dnes je to právě naopak.

Dochuť: Středně dlouhý konec, kdy cítím koření, sladkost a mírně minerální tóny. Ve sklenici zůstávají tóny karamelu a vanilky.

Hodnocení: 86/100

Krásný rum pro klidné popíjení. Hodně se snažím dělit rumy na 4 kategorie.

  • 1.       To už nikdy nechcu
  • 2.       Pěkný rum na grilování/chatu/vylétí si palice
  • 3.       Rum na záživnou degustaci, který si prostě naleju a v klidu užiju
  • 4.       Rum co mě odstřelí trenýrky, sundá manželce podprsenku (stejně ji nenosí) a prostě láska na první ochutnání.

Tady to řadím do 3-ky kategorie a to je u mě úspěch. Určitě doporučím hlavně začátečníkům v těchto vodách, kdy vás to neodradí a propité píče/píčky zase neurazí.

Kde koupíte:

Láhev jako vždy má WH1 a vzorek DramRoom takže máte z čeho vybírat.

 

Sledovat mě můžete taky na IG a FB. Všude jako Jardovorumoveokenko.

Díky že to čtete a pěknou neděli. Jarda

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení